24.06.2025

Czy pracownik tymczasowy ma takie same prawa jak etatowy?

Praca tymczasowa to popularna forma zatrudnienia, często wybierana na początku kariery zawodowej, gdy kandydatom trudno samodzielnie znaleźć stałe stanowisko. Proces ten odbywa się za pomocą agencji pracy tymczasowej, której rolą jest dopasowanie pracownika do odpowiedniego miejsca. W poniższym artykule – Full Job, jako doświadczony pośrednik, na co dzień wspierający procesy rekrutacyjne – podpowiada jakie są […]

praca tymczasowa

Praca tymczasowa to popularna forma zatrudnienia, często wybierana na początku kariery zawodowej, gdy kandydatom trudno samodzielnie znaleźć stałe stanowisko. Proces ten odbywa się za pomocą agencji pracy tymczasowej, której rolą jest dopasowanie pracownika do odpowiedniego miejsca. W poniższym artykule – Full Job, jako doświadczony pośrednik, na co dzień wspierający procesy rekrutacyjne – podpowiada jakie są podobieństwa i różnice między pracownikiem tymczasowym, a etatowym.

Kim jest pracownik tymczasowy i na jakiej podstawie jest zatrudniany?

Pracownik tymczasowy to osoba, która pozostaje formalnie zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej, ale wykonuje pracę na rzecz innego podmiotu – tzw. pracodawcy użytkownika –  pod jego nadzorem i zgodnie z jego poleceniami. Forma tego zatrudnienia jest uregulowana prawnie, a jej zasady określa ustawa z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Dokument precyzuje, w jaki sposób agencje pracy mogą zatrudniać pracowników oraz kierować ich do pracodawców. Ustawa reguluje również warunki pracy i wynagrodzenia, a także prawa i obowiązki wszystkich stron: pracownika, agencji i pracodawcy użytkownika. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pracownik tymczasowy może pracować u jednego pracodawcy (niekoniecznie ciągiem) maksymalnie przez 18 miesięcy w 36-miesięcznym okresie (czyli w ciągu 3 lat).

Pracownika tymczasowego, nie należy mylić z pracownikiem sezonowego. Choć nazwy mogą wydawać się zbliżone, obie formy różnią się od siebie i podlegają odmiennym regulacjom. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, pt. “Praca sezonowa – jak znaleźć tymczasowe zatrudnienie na wakacje w Polsce i za granicą?”.

Praca tymczasowa a etat – podobieństwa i różnice w zakresie praw pracowniczych

rozmowa o pracę - praca tymczasowa

Różnice i podobieństwa między pracą tymczasową a etatem, są ważne nie tylko dla kandydatów, ale również dla pracodawców. Każda z tych form zatrudnienia niesie z sobą konieczność dopilnowania oraz spełnienia nieco innych warunków.

Do cech wspólnych pracy tymczasowej i etatowej zalicza się m.in. fakt, że umowa o pracę tymczasową może być taką samą umową o pracę, jak w przypadku etatu. To samo zastosowanie mają też niektóre przepisy Kodeksu pracy – te dotyczące warunków zatrudnienia, wynagrodzenia, norm czasu pracy, prawa do przerw i odpoczynku, zwolnień chorobowych czy urlopu. W obu modelach zatrudnienia pracownik realizuje też powierzone mu obowiązki zgodnie z poleceniami pracodawcy.

Z kolei do różnic można zaliczyć następujące aspekty:

AspektPraca tymczasowaPraca etatowa
Forma zatrudnieniaZatrudnienie za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej.Zatrudnienie bezpośrednio przez pracodawcę.
Czas trwania zatrudnieniaMaksymalnie 18 miesięcy u jednego pracodawcy w 36-miesięcznym okresie.Na czas określony lub nieokreślony.
Możliwości awansuOgraniczone możliwości bezpośredniej ścieżki kariery w firmie pracodawcy użytkownika.Możliwość rozwoju i awansu w strukturze firmy pracodawcy.
Obowiązki formalneAgencja odpowiada za dokumenty, wynagrodzenie, zgłoszenia do ZUS itp.Pracodawca bezpośrednio prowadzi wszystkie formalności.

Najważniejsze prawa pracownika tymczasowego – co mu przysługuje?

Zgodnie z przepisami ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, osoby pracujące w tej formie, mają zagwarantowane konkretne prawa. Pracownik tymczasowy nie może być też traktowany mniej korzystnie niż pracownicy etatowi, wykonujący podobne zadania w firmie pracodawcy. Agencja pracy tymczasowej, na poziomie rekrutacji, zawsze dokładnie wyjaśnia wszystkie kwestie, które są ważne dla kandydatów. Dzięki temu możesz uniknąć jakichkolwiek nieporozumień i spokojnie zająć się przygotowaniami do pracy.     

Wynagrodzenie i czas pracy

Pracownik tymczasowy ma prawo do wynagrodzenia, które jest ustalane w umowie zawartej z agencją pracy. Nie może być ono niższe niż płaca, jaką otrzymują pracownicy etatowi wykonujący te same lub podobne zadania w firmie. Czas pracy, przerwy i dni wolne, są normowane w ten sam sposób, co w przypadku pracowników zatrudnionych na stałe. Za rejestrowanie czasu pracy najczęściej odpowiada pracodawca użytkownik, czyli firma, w której zatrudniony jest pracownik tymczasowy.

Urlopy i zwolnienia lekarskie

Pracownik tymczasowy ma prawo do urlopu wypoczynkowego, który jest proporcjonalny do czasu, jaki przepracował korzystając z usług agencji pracy, a nie od czasu pracy w danej firmie, która jest pracodawcą użytkownikiem. Dzięki temu, osoba zatrudniona w tej formie, ma takie samo prawo do skorzystania z wypracowanego urlopu, jak pracownicy etatowi. Wszelkie formalności związane z tym zagadnieniem realizuje agencja pracy – to ona decyduje o jego należności i informuje o tym pracodawcę.

Podobnie jest ze zwolnieniami lekarskimi. Pracownik tymczasowy może korzystać ze zwolnień i zasiłku chorobowego na takich samych warunkach jak pracownicy etatowi, jeśli podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu i społecznemu. Gdy zachoruje, powinien przekazać to agencji pracy tymczasowej, która zajmie się wszystkimi formalnościami. Pracodawca użytkownik jest wtedy informowany o nieobecności pracownika i nie może rozwiązać z nim umowy z powodu choroby.

Ochrona przed zwolnieniem i warunki wypowiedzenia

pracownik tymczasowy

Umowa tymczasowa może być rozwiązana zarówno przez pracownika, jak i przez agencję pracy, ale musi to nastąpić z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Jego długość zależy przede wszystkim od rodzaju zawartej umowy (np. o pracę czy zlecenie) oraz od czasu, na jaki została zawarta.

Pracownik tymczasowy ma prawo do wypowiedzenia umowy zgodnie z warunkami w niej określonymi. Co więcej, w niektórych sytuacjach podlega szczególnej ochronie – np. w okresie ciąży czy w przypadku długotrwałej choroby. W takich przypadkach, przepisy nie pozwalają pracodawcy na swobodne rozwiązanie umowy, co chroni pracownika przed nagłą utratą zatrudnienia.

Agencja pracy tymczasowej odpowiada za to, by zakończenie współpracy odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem. Pilnuje terminów, nadzoruje dokumentację i dba o to, by żadna ze stron – ani pracownik, ani firma korzystająca z jego pracy – nie została narażona na nieprawidłowości. Dzięki temu zakończenie stosunku pracy przebiega jasno, zgodnie z przepisami i z poszanowaniem praw pracownika.

Rola agencji pracy tymczasowej w zatrudnianiu i ochronie pracowników

Agencja pracy jest nie tylko pośrednikiem między pracownikiem, a firmą, w której będzie pracował, ale faktycznym i odpowiedzialnym pracodawcą, który zapewnia legalność, bezpieczeństwo i zgodność zatrudnienia z obowiązującym prawem. Choć pracownik wykonuje pracę na rzecz pracodawcy użytkownika, to agencja pozostaje stroną prawną umowy i bierze odpowiedzialność za prawidłowe zatrudnienie.

Już na etapie rekrutacji agencja zajmuje się selekcją stanowisk dla konkretnego kandydata i proponuje mu opcje najlepiej spełniające jego preferencje i oczekiwania. Następnie podpisuje odpowiednią umowę, a po zatrudnieniu dba o kompletność dokumentów, przejrzystość warunków umowy, zgłoszenie pracownika do ZUS-u, naliczanie i wypłatę wynagrodzenia, prowadzenie ewidencji urlopów i zwolnień oraz odpowiada za dopełnienie wszystkich obowiązków, wynikających z przepisów prawa pracy.

Przez cały okres trwania zatrudnienia, agencja nadzoruje sprawiedliwe traktowanie swojego pracownika, czas jego pracy oraz dostęp do świadczeń, które przysługują pracownikom etatowym i tymczasowym wykonującym tę samą pracę u pracodawcy użytkownika. Dba również o zgodność rodzaju wykonywanych obowiązków z warunkami zatrudnienia i przepisami BHP.

Swoją rolę informacyjną i ochronną, agencja pracy tymczasowej spełnia też poprzez: odpowiadanie na wszystkie pytania pracownika, weryfikowanie jego wątpliwości, rozwiązywanie ewentualnych problemów i ogólne wspieranie na każdym etapie zatrudnienia – jeśli praca ma miejsce za granicą, agencja daje pracownikowi praktyczne wskazówki, a nawet wykaz sprawdzonych miejsc noclegowych czy gastronomicznych. To także agencja prowadzi procedurę rozwiązania umowy, pilnując właściwych terminów i formalności.

Podobne aktualności